Tradicionalni klasik kojeg su naše bake često radile. Još sad se sjećam kako bi moja baba ribala jabuke, dok bi tijesto na stolu čekalo, pa bi dodala grožđice koje kao dijete nisam mogla ni okusiti. Onda sam uvijek nagovarala babu da u jedan dio ne stavi grožđice i tada bih bila sretna.
Savijaču još nazivaju i štrudlom, a može se raditi u slatkoj verziji od jabuka, sira, maka, višanja ili u slanoj verziji od špinata, krumpira, blitve i sl.
Ja nekako obožavam ovu s jabukama, još pogotovo ako su kore tanke i ukusne, naravno domaće. Najviše problema bi mogli imati s razvlačenjem kora ako ste tek početnik, ali ni za to ne trebate brinuti jer ću vam opisati sam postupak izrade tako da nećete imati problema. Zapravo za dobro tijesto bitan je dobar omjer sastojaka i temperatura na kojoj će vam tijesto par minuta mirovati.
Stoga da ne duljim u nastavku pročitajte kako napraviti domaću savijaču kakvu su radile naše bake.
Sastojci
Tijesto
- 50 dag glatkog brašna
- 1 jaje
- 2,5 dcl mlake vode
- prstohvat soli
- 1 žlica ulja
Nadjev
- 1 kg očišćenih jabuka
- 10 dag šećera
- 2 žlice grožđica
Priprema
Nadjev
Ja uvijek prvo pripremim nadjev, iako znam da će mi jabuke potamniti ali nema veze, i ovako će se peći u pećnici. Stoga jabuke očistite i naribajte. Dodajte šećer i grožđice te promiješajte. Ako imate izrazito slatke jabuke šećer naravno smanjite, ja sam imala ovaj put nešto kiselkastije pa sam dodala malo više šećera.
Tijesto
Zatim napravite tijesto. U posudu stavite brašno, pa dodajte jaje, malo soli, ulje i lagano krenite mijesiti rukom dodajući mlaku vodu. Kako tijesto budete mijesili ono će vam se dosta hvatati za ruke, ali nemojte odustati, što ga više budete mijesili to će vam se sve manje hvatati za prste. Tijesto je spremno kada vam se oblikuje u kuglu i kada vam se više ne lijepi za ruke. Prvo pravilo je da ne dodajete više brašna nego što treba, jer ćete u početku misliti kako je tijesto dosta ljepljivo ali to će nestati.
Kada ste umijesili tijesto, oblikujte ga u kuglu, premažite s malo ulja, te stavite u nauljenu tepsiju i u pećnicu na 50°C 10 minuta, s tim da vrata pećnice budu otvorena.
Na stol stavite stolnjak i malo ga pobrašnite. Tijesto izvadite iz posude i stavite na sredinu stola. Lagano ga pospite brašnom, tek toliko da ga oklagijom možete razvaljati. Tijesto razvaljajte oklagijom koliko možete, ništa ne radite na silu. Kada ste vidjeli da s oklagijom više ne možete onda nastavite s rukama. Svaki kraj razvlačite prstima prema sebi. Tijesto se razvlači s jagodicama prsta,a ne noktima, jer i tu ljudi znaju griješiti.
Kada je tijesto tanko i kada se kroz njega vidi to je to. 🙂
Nadjev ravnomjerno rasporedite po tijestu. Rubove tijesta odrežite nožem da dobijete pravokutnik ili kocku.
Sada možete savijaču zarolati tako što ćete rubove lagano prebaciti rukama a zatim nastaviti sa stolnjakom, prvo s jedne strane do sredine, zatim s druge. Dobit ćete dvije štruce koje možete prerezati na veličinu tepsije u kojoj ćete ih peći. Prije pečenja premažite ih s malo ulja i stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 180°C otprilike 45 minuta, odnosno dok ne dobije zlatno – smeđu boju.
Kada se ohladi pospite ju šećerom u prahu.
Hvala draga na sjajnom opisu za tijesto kolač je predivan ❤️👌😍🥰
Hvala! 🙂