Nedavno sam u jednoj grupi objavila sliku orehnjače uz napomenu da bi voljela znati kako ju još zovete. Dobila sam puno različitih odgovora koji su me oduševili. Od masnice, maslenice, gibanice, gužvare, orahnjače, štrudla s orasima, štruca s rehima, potica i povetica. Koliko naziva za jedan tradicionalni klasik.
Znate što vam moram reći. Probala sam mnogo orehnjača ali su mi sve većinom suhe, doslovno mi treba litra mlijeka da pojedem jedan komad. Neki vole s više nadjeva, drugi vole s više tijesta. Ja nekako radim zlatnu sredinu.
Tijesto zahtjeva malo ljubavi a nadjev puno tekućine. 🙂
Ovu orehnjaču radila je moja baka koja nije mogla zamisliti blagdane bez nje. I stvarno, svaki Božić, iz njene male kužine osjećala se orehnjača u zraku. Znate onaj miris pofurenih mljevenih oraha, miris cimeta i finog dizanog tijesta.
Za orehnjaču vam mogu reći da je ovo jedini recept koji će vam trebati a u nastavku saznajte o čemu je riječ.
Sastojci
Tijesto
- 30 dag glatkog brašna
- 20 dag oštrog brašna
- pola kockice svježeg kvasca
- 2 dcl mlijeka
- 10 dag margarina
- 1 jaje
- 2 žumanjka
- 15 dag šećera
- prstohvat soli
- malo naribane limunove korice
Nadjev
- 60 dag mljevenih oraha
- 15 dag šećera
- 3 žlice grožđica
- malo cimeta
- 3, 5 dcl mlijeka
- snijeg od 2 bjelanjka
Priprema
Za početak odvadite od 2 dcl malo mlijeka (toplog) te umutite svježi kvasac. Pustite sa strane. U posudi pomiješajte glatko i oštro brašno. Mlijeko zagrijte i u njemu otopite margarin, pustite da se ohladi, da bude mlako. U brašna dodajte šećer, prstohvat soli, jaje, žumanjke, malo naribane limunove korice te mlijeko s margarinom.
Za kraj dodajte kvasac i umijesite glatko tijesto. Dodajte još malo glatkog brašna i mijesite dok vam se tijesto ne prestane lijepiti za ruke. Zatim tijesto oblikujte u kuglu, stavite u posudu, prekrijte vlažnom krpom te pustite da odmori 30 minuta.
U međuvremenu napravite nadjev. U mljevene orahe dodajte šećer i prelijte s vrućim mlijekom. Dodajte malo cimeta, grožđice (naravno to po želji) i snijeg od bjelanjaka. Sve dobro promiješajte i pustite 5 min da odmori.
Ova količina tijesta dovoljna vam je za dvije štruce kolača. Tijesto izvadite iz posude i razrežite ga na dva dijela. Podlogu pobrašnite i razvaljajte tanko u pravokutnik. Pola nadjeva rasporedite po tijestu i zarolajte. Isto učinite i s drugim.
Ako želite da vam tijesto bude nešto deblje onda možete napraviti sve iz jednog komada s tim da sastojke za nadjev napravite u pola količine.
Kada ste napravili štruce stavite ih u tepsiju, na papir za pečenje, te pustite 15 ak minuta da odmore. Prije pečenja na par mjesta probušite ih čačkalicom.
Štruce stavite peći u zagrijanu pećnicu na 170°C 15ak minuta. Zatim smanjite na 150°C, prekrijte ih aluminijskom folijom te pecite još 20ak minuta. Kada dobiju lijepu smeđu boju gotove su.
Pustite da se ohlade te pospite šećerom u prahu.
citiram: Margarin nikako ne upotrebljavajte, znam da je 5 puta jeftiniji ali je čista otrov. -ovo je iz recepta išleri.
a sada se ovdje koristi margarin u receptu??
Da, inače ne koristim margarin, ali tog trenutka nisam imala maslac. Pa sam napisala margarin jer ne znam da li se mijenja kakav omjer izmjenom margarina i maslaca.