Ne znam za vas, ali malina mi je poslije jagode omiljeno voće. Osim što ju volim jesti svježu, obožavam ju u kolačima i tortama te radim od nje i pekmez.
>> Džem od malina i limete <<
>> Torta sa šumskim voćem <<
5 činjenica zašto ju trebamo voljeti:
- bogata je antioksidansima
- sadrži vitamin C
- čisti krvne žile
- sadrži ketone koji povoljno djeluju na razinu šećera u krvi
- snižavaju tjelesnu temperaturu ( kod povišene temperature – djeca iznad 3 godine i odrasli – jedna čajna žličica gnječene maline spasiti će stvar)
Europska malina – samo ime joj govori gdje je rasprostranjena tako da se nalazi i u mom vrtu.
Karakteristike
Malina je biljka niskog rasta, a rodi odmah poslije sadnje. U trećoj godini doseže punu rodnost, istina je, u to sam se uvjerila.
Sastoji se od izbojaka na kojima su sitni trnčići, a list je perat i sastoji se od 3 do 5 listića. Kratko ima one divne cvjetiće, i doseže visinu do 3, 5 metra. Korijen ima jasno izražene godišnje godove ali slabo razvijenu srž. Ovisno o sorti, granaju se jako, srednje, slabo ili uopće ne, također oblik, boja i struktura ovisi o sorti koju imate. Lako i brzo se razmnožava i svake godine redovito rodi.
Ekološki čimbenici
Europska malina zahtjeva blagu i umjereno vlažnu klimu. Zimski odmor im počinje relativno rano, još u jesenje dane. Proljetni mrazevi im ne škode jer malina kasno cvjeta, međutim zahtijevaju dobru vlagu tla da bi uspjele. Naše maline su posađene na 650 metara nadmorske visine, te stoga dobro uspijeva jer je klima pogodnija.
Razmnožavanje
Mi ih razmnožavamo korijenovim reznicima, tako što izdanke vadimo sa što više žila, pa poslije žile orežemo i izrežemo na 5 – 6 cm dužine. Svaka reznica mora imati barem jedan pup.
Nasad i sadnja
Ima više sistema uzgoja ali mi smo odlučili napraviti živu ogradu. Što bi značilo da se sadi po jedna sadnica, a ako se formira grm onda 2 do 3. Obavezan je potporanj. Koriste se stupovi koji se postavljaju u red na 8 metara jedan od drugog. Na stupove se postavlja pocinčana žica i to u 3 reda: prva na 50 cm, druga na 140 i treća na 200 cm iznad zemlje. Izbojci se vežu za srednju i gornju žicu a najniža služi izbojcima da se ne uvijaju.
Prije sadnje tlo se mora dobro očistiti od korijenja i trave, te staviti gnojivo. Tlo nakon gnojidbe treba orati kada je ono umjereno vlažno.
Malina se sadi od listopada do travnja. Moj savjet je da ju posadite u jesen, jer će se sadnice bolje ukorijeniti. Sade se na razmak 8 do 10 cm, dok su redovi razmaknuti 40 do 50 cm.
Rezidba
Potpuno se uklanjaju dvogodišnji izbojci i to ljeti. Također uz njih uklanjaju se i suvišni jednogodišnji. Proljetnom rezidbom uklanjaju se oštećeni, odumrli izbojci, a izbojci koji donose plod se samo skraćuju, do 25% visine se skrati. Do sredine petog mjeseca trebate ukloniti sve „prijevremene“ izbojke jer malina u tom periodu poludi i tjera veliki broj jednogodišnjih izbojaka.
Njega
Njega nasada se sastoji u obradi tla. Bitno je da tlo održavate, tako da uklanjate korov, navodnjavate nasad – prije cvjetanja, u vrijeme kada plod počinje rasti i poslije berbe. Maline se beru kada plod dobije karakterističnu boju i kada se lako odvaja lože i ne gnječi se. Beru se svaki drugi ili treći dan i to ujutro.
>> Čokoladni brownies s malinama <<
Maline mi kasno cvjetaju tako da plod ne stigne sazriti