Ako me ikad pitate koje voće obožavam onda su to jagode. Naravno, ona će uvijek biti prisutna u mom vrtu. Svake godine ih s nestrpljenjem očekujem, pogotovo one prve koje se sakriju ispod zelenih listova.
Sorta
Za početak, postoji puno vrsta jagoda. Mi sadimo sortu Clery stoga vam je moj savjet da nju kupite. Dolazi dosta rano, ima jako lijepe plodove, koji su zbilja slatki, jedna kvalitetna i ukusna sorta. Ima intenzivno zeleno i jako svijetlo lišće. S tom sortom nećete pogriješiti. Dosta je otporna na bolesti, što je isto jedna dobra karakteristika.
Sadnica mora biti svježa i imati 3 do 4 mlada lista, a korijen žiličast, dug cca 8 – 10 cm. Prije sadnje, oštrim škarama, korijen morate skratiti za jednu četvrtinu.
>> Džem od jagoda <<
Priprema tla i postavljanje folije
Moja preporuka je da jagode posadite na foliji, ako ste u mogućnosti.
Za sam početak morate ukloniti sav korov i okopati tlo gdje će doći folija.
Jagode na foliji ostaju 3 godine, stoga se tlo treba dobro pripremiti tj nagnojiti, najbolja opcija je stajsko gnojivo naravno. Zatim se uzore tj okopa u umjerenoj vlažnosti, što bi značilo da tlo ne smije biti niti previše vlažno niti previše suho. Oranje/kopanje se obavlja na dubini cca 30 do 40 cm.
Foliju možete kupiti u većini poljoprivrednih ljekarni. Foliju možete pokriti ručno. Redoslijed je sljedeći: izmjeri se širina gredice koja treba biti 30 – 40 cm uža od folije, npr folija je široka 120 cm, gredica treba biti 90 – 100 cm. Prije stavljanja folije možete staviti sustav navodnjavanja kap po kap. Crijevo jednostavno postavite duže vrtne gredice s biljkama i spojite ga na izvor vode. Ovo je najjednostavniji i najosnovniji način upotrebe kap po kap sustava koji ne zahtijeva velika ulaganja i kao početnik moći ćete, iz prve ruke, promatrati način na koji ovaj sistem funkcionira. Zatim stavljamo foliju.
Da bi folija bila čvrsta i da ju vjetar ne bi pomaknuo rubove joj treba sa svake strane po dužini i širini zatrpati u zemlju. To se radi tako da se sa svake strane gredice iskopa brazdica duboka oko 10 cm i u nju se stave rubovi folije, pa onda zatrpaju zemljom.
Zatim trebate izbušiti rupe, gdje će doći sadnice. Rupe neka budu veličine cca 5 cm, i buše se na međurednoj udaljenosti od 35 do 40 cm.
Uzgoj na foliji ima svoje prednosti kao što je:
- sprječavanje rasta korova
- održava fizičku strukturu tla
- povećava toplinu i vlažnost tla
- povećava prinos jagoda za 20 – 30%
- sprječava truljenje ploda
- ubrzava sazrijevanje ploda
Stoga, ako odlučite posaditi jagode, folija je zakon!
Sadnja
Jagode na foliji sade se od sredine srpnja do sredine rujna.
Ako ju posadite ranije sljedeće godine ćete imati veći prinos i obrnuto. Stoga moj savjet je da ju posadite odmah sredinom srpnja.
Većina sorti cvjeta od sredine travnja do početka svibnja, od listanja do cvjetanja cca 15 – 20 dana, a od kraja cvjetanja do početka sazrijevanja 25 – 45 dana.
Jednostavno sadnice posadite u predviđene rupe na foliji.
Njega
Obavezno morate uklanjati vriježe, to su oni izdanci koji niknu pored prave sadnice.
Jagode vole dosta vode stoga je ova metoda kap na kap super ideja. Ukoliko niste u mogućnosti provesti navodnjavanje kap na kap možete ih zalijevati ručno.
Mi obično zalijevamo jagode navečer.
Staro porezano lišće se mora maknuti iz nasada, jer neki od uzročnika bolesti jagoda prezimljuju na lišću i peteljkama. Rezanjem starog lišća ne samo da smanjujemo infektivni potencijal bolesti, već utječemo na bolje prozračivanje grmova . Stoga stare listove odrežite oštrim škarama pazeći da ne oštetite krunu i pupove točnije srž.
Nadam se da sam vam kroz ovaj kratki i sažeti tekst uspjela objasniti kako uzgojiti jagode i kako ih očuvati. Stoga, oni koji imaju vrt, nadam se da će naći kutak za ove crvene ljepotice.
Odgovori